Jste na Facebooku? Nezapomeňte nás sledovat!

Jak mít předvánoční výdaje pod kontrolou a užít si klidné svátky

Monday, 22 November 2021

Konec roku, a zejména vánoční svátky, mohou být pro váš rozpočet náročné období. I když si výdaje hlídáte celý rok a máte nějaké ty úspory z důchodu, nastává doba, která může nelítostně zamávat s penězi nejednoho z nás. Jste ti, co řeší dárky včas a co nejvýhodněji? Pak se řadíte do skupiny lidí s dobrou finanční gramotností.  V opačném případě můžete snadno podlehnout vánočnímu šílenství a nakoupit pod časovým tlakem věcí zbytečně moc a předražených.

Umíte si představit, že místo utrácení za hromady dárků naopak v tomto období ušetříte?

Přinášíme 4 jednoduché rady, které vám pomůžou snížit výdaje a umožní vychutnat si přicházející svátky v pohodě a radosti.  

1. Vytvořte si přehled výdajů na celé svátky

Může to znít zvláštně, ale pokud si nastavíte rozpočet pouze na dárky, řešíte tím jen část výdajů. Musíte počítat s placením dalších věcí jako jsou potraviny, alkohol, sváteční oblečení na rodinné sešlosti nebo vánoční přání pro přátele.  Takové nastavení pomůže zajistit kontrolu nad celkovým rozpočtem.

2. Dávejte si pozor na podezřelé slevy

Dříve jsme čekali na novoroční výprodeje. Dnes se již od listopadu objevují různé slevové akce jako Black Friday nebo Cyber Monday. Prodejci se stále aktivněji a agresivněji snaží nalákat a zaujmout atraktivním zbožím, které nabízí až s 80% slevou. Ale buďte opatrní, často jsou nepřiměřené slevy spojené s nekalými obchodními praktikami. Obchodníci uměle navýší původní cenu produktů, aby se tak poskytnutá sleva jevila co nejvyšší. Proto při nákupu dražších výrobků doporučujeme zjistit si cenu dopředu, případně využít webové srovnávače, které dokáží graficky vyjádřit vývoj ceny za požadované období. A bude hned jasné, jestli je nabídka obchodníka skutečně výhodná.

Před nákupem online si vždy porovnejte ceny v e-shopech, ušetříte si zklamání.

3.  Promyslete si, kdy dárky nakoupit ….. a kdy je třeba vlastnoručně vyrobit

Je jasné, že originální dárek pro každého, koho chceme obdarovat, je lákavá představa. Nicméně jedním z nejjednodušších způsobů, jak ušetřit peníze, je výběr jednoho či dvou kvalitních a univerzálních předmětů, které lze koupit hromadně. Nebo zkuste svou tvořivost a vyrobte například ozdobné dekorace, bižuterii nebo domácí džem. Cokoliv, co potěší vaše milované. A nejlépe aby to byli praktické věci, které si můžete dovolit.

+ bonusové doporučení: Nastavte si své sociální bubliny, ve kterých se budete setkávat

I když se během roku nijak zvlášť nedružíte, závěr roku bývá právě o potkání se s těmi, co máte rádi. Bohužel, současná doba sociální interakci nepřeje. Vánoce jsou často jediným časem v roce, kdy se celá rodina stráví čas pohromadě. S ohledem na aktuální situaci a její závažnost je nutné nastavit si určité bubliny kontaktů, se kterými se v tomto období budeme vídat. To bylo doporučení i pro naše sousedy na základě setkání, které 15. prosince proběhlo mezi iniciativou slovenských vědců a odborníků nazvanou Věda pomáhá Covid 19 a prezidentkou Zuzanou Čaputovou: je dobré si vytvořit bublinu lidí z nejbližší rodiny nebo přátel, se kterými se plánujeme během svátků nejčastěji stýkat. Ostatní kontakty bychom měli výrazně omezit, protože nikdo z nás určitě nechce riskovat nakažení svých nejmilovanějších.

Čas vánoční svátků se nezadržitelně blíží a už nyní je jedno jasné. Letošní závěr roku bude podstatně jiný než ty minulé. I kdyby byl malinko skromnější, co se financní a sociálního kontaktu týká, nezapomeňte, že jde hlavně o chvíle strávené v kruhu vašich nejbližších. To je mnohem víc, než cokoliv jiného.

Přejeme vám krásné Vánoce a klidné prožití svátků, hlavně ve zdraví a v kruhu rodinném.

4Life Direct