Jste na Facebooku? Nezapomeňte nás sledovat!
lékař mozek

Jak předejít mozkové mrtvici?

Wednesday, 04 May 2022

15. květen si připomínáme jako Světový den boje proti mozkové mrtvici, který byl vyhlášen evropskou institucí EUSI. Mozková mrtvice je druhou nejčastější příčinou úmrtí a ročně postihne 15 miliónů lidí po celém světě, přičemž třetina postižených tomuto onemocnění podlehne, u další třetiny má toto onemocnění trvalé následky. Jak je ale možné tomuto onemocnění předejít?

Co je mrtvice?

Cévní mozková příhoda (CMP), latinsky „Iktus“, lidově „mozková mrtvice“ je velmi závažné onemocnění nejčastěji způsobené sníženým průtokem krve do mozku v důsledku ucpávání tepen. Snížený průtok krve nebo ucpání cév krevní sraženinou následně vede k nenávratnému poškození mozkové tkáně. Podle mechanismu vzniku se CMP dělí na dva druhy:

Ischemický mozkový infarkt – nedokrvení mozku, které vzniká následkem ucpání mozkové tepny. To způsobí snížení nebo úplné zastavení přítoku krve do mozku.

Hemoragická CMP – krvácení do mozku, které vzniká v důsledku prasknutí mozkové tepny. To má za následek akutní zakrvácení do mozku, nebo mezi mozkové obaly

Toto onemocnění nenapadá jenom starší lidi, ale objevuje se i u mladších generací, a to především v důsledku životosprávy i genetických předpokladů.

Jaké jsou příznaky CMP neboli mrtvice?

Hlavním příznakem cévní mozkové příhody je znecitlivění nebo ochablost tváře nebo některé z končetin, obvykle jen na jedné straně těla, podle toho, která část a strana mozku byla nedokrvená. Mezi další příznaky obvykle patří potíže s mluvením, snížená schopnost porozumět řečí někoho jiného, závrať, ztráta rovnováhy či koordinace, bolesti hlavy bez zjevné příčiny nebo porucha zraku. Příznaky se nemusejí objevit všechny najednou, a proto se velmi často projevy této nemoci berou na lehkou váhu. To může ovšem mít katastrofické následky.

Jaké mohou být trvalé následky?

Nejčastějšími trvalými následky v případě, že klient CMP přežije, bývá ochrnutí, typicky v lokti nebo v koleni, poruchy řeči či poruchy porozumění řeči, ochrnutí obličejové části nebo porucha zraku. Často se stává, že může dojít i ke změnám psychiky, jako jsou změny nálad, chování, deprese nebo rozvoj demence, může dojít i k rozvinutí epilepsie.

Jaká je první pomoc při mrtvici?

Největší procento úmrtí v rámci CMP vzniká tím, že se pacient nedostane včas k lékaři. Jedině tak má totiž šanci, že přežije, a to i ve spoustě případů bez následků. Mozkové buňky totiž odumírají už po pěti minutách od počátku CMP a v následujících minutách pak vzniká nenávratné poškození mozku.

Nejdůležitější je vzít vůbec v potaz, že drobná zmatenost, náhlá ztráta rovnováhy nebo porucha řeči postiženého může znamenat mozkovou mrtvici. A, byť příznaky nejsou dramatické, je důležité ihned volat záchrannou službu s podezřením na CMP.

Ověřit toto podezření můžeme několika způsoby:

Úsměv – požádáme postiženého, aby se na nás usmál. Pravděpodobně nebude schopen usmát se jednou stranou koutku

Vyplazení jazyku – Sledujeme, jestli postižený nemá jazyk natočený na jednu stranu nebo jestli s ním může hýbat pouze ze strany na stranu.

Řeč – Požádáme postiženého, aby po nás zopakoval jednu jednoduchou větu (například „Dnes je tak krásně a hezky svítí sluníčko.“). Pokud nebude schopen větu zopakovat, jedná se o příznak poškození mozkové tkáně.

Ruce – Požádejme postiženého o zvednutí rukou nad hlavu. Sledujeme pohyb obou rukou, jeden z příznaků je totiž nesymetrický pohyb rukou. Další možnost je požádat postiženou osobu o zvednutí předmětu nejprve jednou, poté druhou rukou.

Pokud je pacient co nejdříve dopraven k odborníkovi a léčba je zahájena do tří hodin od vzniku CMP, může pacient opustit nemocnici zcela zdráv a bez následků už po několika dnech.

Jak se vyšetří a léčí CMP?

Základem je dopravení pacienta včas k odborníkovi. Následně proběhne neurologické vyšetření a zobrazení mozku pomocí počítačové tomografie (CT) nebo magnetické rezonance (MR), doplněné o ultrazvuk mozkových tepen. Následná léčba je řešena buď léky na ředění krve v případě krevní sraženiny nebo v případě krvácení do mozku, které je chirurgicky přístupné, je nutné operovat a krvácení zastavit. Po základní léčbě je neméně důležitou součástí rehabilitace. Většina pacientů se často musí učit základní úkony, jako například mluvit, chodit, psát nebo i osobní hygienu, které je zpátky navrátí do běžného života.

Jak předejít mozkové příhodě?

Hlavní příčinou CMP je většinou ateroskleróza – kornatění tepen, tedy ucpání cévy usazeninami tuku a ostatních látek. Prevence by tedy měla být zaměřena na odstranění těchto příčin.

Strava – Základní prevencí je upravení stravy. Znamená to především omezení živočišných tuků, soli, jednoduchých cukrů a cholesterolu. Je důležité mezi jídlo zařadit více ovoce, zeleniny, celozrnné potraviny a luštěniny.

Pohyb – Dalším cílem prevence je udržování váhy, případně redukce hmotnosti na optimální hranici. Doporučuje se zařadit do každodenního režimu alespoň 30 minut fyzické aktivity, jako je například procházka, jóga, cvičení, běh nebo i aktivní práce na zahradě.

Alkohol a cigarety – Kouření je obecně škodlivé k našemu zdraví, u kuřáků je riziko CMP až šestkrát vyšší než u nekuřáků. Nepříznivý vliv mají rovněž alkohol, drogy či hormonální antikoncepce. Pokud má člověk genetické předpoklady k vysokému krevnímu tlaku nebo vyšší srážlivosti krve, tyto látky riziko mrtvice několikanásobně zvyšují.

Pravidelné kontroly – Na náš organismus samozřejmě působí i takzvané „neovlivnitelné rizikové faktory“, jako jsou vyšší věk nebo dědičná onemocnění, které čím déle na člověka působí, tím vyšší je pravděpodobnost vzniku cévní mozkové příhody. Lidé ve věku nad 50 let by si měli pravidelně měřit krevní tlak jak doma, tak u lékaře a dodržovat jeho doporučení či brát léky.

Cévní mozková příhoda se může vyskytnou téměř u každého člověka, důležité je ji rychle rozpoznat a začít léčit. Pro každý případ je ale dobré mít sjednané životní pojištění, které případné úmrtí na toto onemocnění bude krýt. Životní pojištění „Jistota pro mé blízké“ nabízí pojistné krytí až do výše 200 000 Kč pro každého od 40 do 85 let a bez jakýchkoliv dotazů na Váš zdravotní stav. Zároveň jako dárek k pojištění dostanete službu „Lékař na telefonu“ na rok zdarma.

Sjednejte si pojištění ještě dnes: zavolejte nyní na bezplatnou linku 800 022 561 nebo si sjednejte pojištění online ZDE. Nezabere Vám to více jak pár minut. Udělejte to pro sebe, udělejte to pro své nejbližší.

Zavolejte nám a sjednejte si pojištění ještě dnes!

800 022 561