Jak si pomoci v době koronavirové: Myslete i na své nejbližší
A je to tu zpátky. Podle všeho jsou čísla a statistiky daleko hrozivější. Koronavirus na nás útočí ze všech stran. Z médií, zavřených obchodů, škol nebo těžko dostupných zdravotních zařízení. Nezbývá, než se s tím pocitem určitého rizika a novými opatřeními naučit fungovat. Bohužel vám zde nemůžeme nabídnout žádnou zázračnou radu, jak si poradit se samotným virem nebo úzkostí spojenou s jeho dopady. Nicméně jsme pro Vás připravili stručný přehled doporučení, které by vám v současných nelehkých dnech mohly poskytnout pocit klidu.
Jak můžete zabezpečit své nejbližší?
Ekonomické dopady lze v tuto chvíli těžko odhadovat. Ale už nyní je jasné, že s finančními potížemi se potýká a bude potýkat řada jedinců, ale i celé firmy. Zbavte se obav a udělejte opatření, kterými zajistíte klidnou budoucnost sobě i svým nejbližším.
Nabádá vás nejistota dnešních dní k zamyšlení, jak zabezpečit své nejbližší? Chcete si být jisti, že v případě vašeho odchodu nebudou vystaveni neočekávané finanční zátěži? Pak životní pojištění nabízí řešení. Peníze z pojistného plnění nespadají do dědického řízení a jsou osvobozeny od daně. Nemusíte nikam chodit ani se s nikým osobně setkat. Stačí vyplnit krátký formulář zde nebo zavolat na bezplatné telefonní číslo 800 022 561.
Kvalita života v době epidemie
Mějte na paměti, že lidský organismus je uzpůsoben k zátěži a nepohodlí. Ač většina populace patří do šťastné generace, která vyrůstala převážně v blahobytu a míru, historie ukazuje řadu případů, kde „nemít se jen dobře“ bylo naprosto normální. Můžete cítit vztek, frustraci nebo strach. Díky protipandemickým opatřením jste možná odloučeni a své nejbližší nějaký čas neuvidíte. Taky je více času se pozorovat a vnímat každé zakašlání nebo jiné příznaky, o kterých denně slyšíte. Nemějte obavy, to je běžné. V první řadě pracujte na svém klidu a pozitivním přístupu. Věřte, že psychika je mocná. Zkuste si trošku odlehčit od neustálé mediální masáže. Místo sledování čísel o nemocných si otevřete oblíbenou knihu nebo zapněte rádio. I tak se k vám informace dostanou, ale můžete je přinejmenším zredukovat.
Zůstaňte v kontaktu, buďte on-line
Izolace není nic příjemného pro nikoho z nás. Zkuste si najít pevné body v každodennosti a stanovte si režim. I když vám rodina schází, vydržte odloučení a těšte se, jak si později ten společný čas vynahradíte. Využijte moderních technologií a buďte s nimi v kontaktu. Vnoučata vám určitě poradí, jak na svém telefonu nebo počítači zřídit videohovor. Nemusí vás to stát ani korunu navíc.
Pokud máte nedostatek roušek nebo potřebujete v souvislosti s pandemií pomoci, existují speciální linky přímo pro seniory. Zde jsou některé z nich – Krizová linka pro seniory organizace Elpida: 800 200 007, Život 90: 800 157 157 nebo Seniorem s radostí: 792 308 798.
A pamatujte, každá krize jednou skončí! Stejně tak tomu bude i s touto pandemií.