Jste na Facebooku? Nezapomeňte nás sledovat!

Jak zvládnout mrazivou zimu: Průvodce pro seniory, část 1.

Monday, 10 January 2022

S přibývajícími roky může pro vás být zimní období náročnější. Mrazivé počasí může probudit neduhy spojené s vyšším věkem. Někoho častěji přepadají deprese. Není to nic neobvyklého a dobrá zpráva je, že existuje řada způsobů, jak si svou fyzickou i duševní pohodu zlepšit. V tomto článku se zaměříme na podporu tělesného zdraví, ale nabídneme i doporučení péče o psychiku.

  • Rada č.1: Nepodceňujte teplé oblečení

Je obecně známo, že nejvíc tepla uniká z hlavy a chodidel, proto bychom neměli zapomínat na ochranu tzv. periférních částí těla. Noste vlněné čepice, rukavice, ponožky a svetry.  Lepší jsou ty volnější, lépe drží teplo. Dopřejte si kvalitní obuv, nejlépe s hrubou podrážkou, která chrání před uklouznutím na ledě.

  • Rada č. 2: Snažte se jíst zdravě

Správná výživa nemá vliv pouze na vaše zdraví, ale ovlivňuje i náladu. Chcete-li se udržet v kondici během zimních měsíců, starejte se dobře o svá střeva a zařaďte do svého jídelníčku probiotika. Dále se doporučuje snížit příjem živočišných tuků a naopak přidat tuky s omega-3 mastnými kyselinami, které obsahují například vlašské ořechy nebo rybí tuk. Univerzální návod na výživu pro seniory neexistuje, vždy je nutné zohlednit věk, fyzickou aktivitu a zdravotní stav konkrétního člověka. 


Rada č.3: Pijte dostatek tekutin

Tento bod platí pro kteroukoli roční dobu. A dvojnásob v době, která je pro naše zdraví riziková. Obecně jsou k hydrataci vhodné neslazené tekutiny jako bylinkový čaj, voda nebo ovocné šťávy. Předejdete tak i bolestem hlavy nebo únavě, které nedostatek tekutin v těle provází.

Rada č.4: Zvyšte příjem vitamínů

Lidské tělo je složitý mechanismus a pokud má fungovat správně, potřebuje dostatek spánku, potravy a pravidelný pohyb. Stejně důležité jsou i vitamíny a minerály. Jejich množství z běžné stravy během zimních měsíců však nemusí být dostatečné. Senioři by si jejich dostatek měli  hlídat obzvlášť. Proto osobám v pokročilém věku doporučujeme používat vitamínové doplňky, které jsou obohacené o látky podporující správné fungování těla – jako například ginkgo biloba nebo ženšen. Pomáhají udržovat vitalitu a zdraví organismu, zlepšují paměť i prokrvení končetin. Zinek, hořčík, vitamín C a vitamín D jsou pak důležitými bojovníky prevence pro jakoukoliv věkovou skupinu.

Rada č.5: Šetřete se a zajistěte si kvalitní spánek

Během zimních měsíců by starší lidé měli věnovat prevenci víc pozornosti. Zvlášť po roce 2020, kdy celý svět postihla nebezpečná a rychle se šířící nákaza Covid-19. Ochrana seniorů, jako nejohroženější skupiny, se stala zásadní pro každého z nás. Klíčovým faktorem zdraví je kvalitní spánek, během kterého si tělo vytváří látky posilující imunitní systém tak, aby byl schopen boje s infekcemi. Jeho nedostatek pak může tělo oslabit a dovolit propuknutí respiračních onemocnění nebo i zmíněného Covidu-19.

Zavolejte nám a sjednejte si pojištění ještě dnes!

800 022 561