Jste na Facebooku? Nezapomeňte nás sledovat!

Jak zvládnout mrazivou zimu: Průvodce pro seniory, část 2

Monday, 24 January 2022

V minulém článku jsme vám přinesli několik rad pro seniory, jak během zimních měsíců docílit fyzické odolnosti. Dnes si můžete přečíst, jak se starat nejen o své tělo, ale i o psychiku. Zanedbání duševní pohody totiž často negativně ovlivňuje i zdraví fyzické.

Vyvarujte se zimní depresi

Chladné a krátké dni mohou přivodit splín i tomu nejveselejšímu člověku a velmi lehko vyvolají  tzv. Sezónní afektivní poruchu (SAD). Jedná se o typ deprese, který postihuje jednotlivce v určitém ročním období. Někdy se přímo označuje jako zimní deprese, protože symptomy se objevují a jsou závažnější během chladných měsíců. Těmi nejčastějšími jsou:

  • přetrvávající špatná nálada
  • absence radosti nebo zájmu o běžné každodenní činnosti
  • pocit podráždení
  • pocity zoufalství, viny a bezcennosti
  • nízké sebevědomí
  • plačtivost

Pokud máte pocit, že trpíte sezónní afektivní poruchou, poraďte se telefonicky se svým praktickým lékařem.  Sami se můžete pokusit zmírnit tyto příznaky, ať už doporučeními z minulého článku nebo těmi následujícími:

  • Seďte co nejblíž oknu tak, abyste byli vystaveni dennímu světlu

Pro naše zdraví jsou každodenní změny intenzity a spektrálního složení slunečního světla zásadní. Ovlivňují téměř všechny životní funkce včetně metabolismu, regenerace či funkce imunitního systému. Právě svítání je jeden z nejdůležitějších bodů životního rytmu. Proto bychom se během zimních měsíců měli snažit být co nejvíce na denním světle. Pokud nemůžeme být venku, jako třeba v současné situaci, je dobré aspoň pustit do bytu co nejvíc světla nebo sedět u okna.

  • Udělejte si pořádek

Určitě znáte přísloví: „Čistý dům, čistá mysl“. Platí to bez ohledu na roční období. Udělat si pořádek ve svých věcech nemusí být výsadou jarního úklidu. Pár změn můžete udělat hned. Odměnou vám bude duševní relax a klidné vědomí, že jste se zbavili nepořádku.

  • Pořádně větrejte

Možná to pro vás bude překvapující informace, ale v místnosti 4×5 metrů vydýchá jeden člověk vzduch přibližně za 3 hodiny. Po této době je potřeba vyvětrat tak, jak nám zrovna roční období dovolí.  Zatímco v létě můžeme okna nechat otevřená, na jaře nebo na podzim se doporučuje 10-20 minutový interval. V zimě se tento čas ještě zkracuje, doba větrání by neměla přesáhnout 6 minut, s opakováním 3-4 krát denně. Při rychlém a častém větrání se sice vzduch ochladí, ale stěny i podlahy zůstanou teplé, takže ztráty tepla budou minimální.

  • Upečte něco dobrého

Pečení je pro mnohé skvělý způsob odpočinku. Vyberte si recept, který se vám zamlouvá, zapněte si rádio nebo oblíbený pořad v televizi, a zkuste upéct něco nového. Nic neprovoní byt tak hezky jako čerstvě upečený koláč. Pokud hledáte inspiraci, můžete vyzkoušet recept na tento výborný jablkový koláč. Ještě se nestalo, že by se nepodařil.

  • Čtěte

Mnoho studií potvrdilo, že čtení s sebou přináší nesporné výhody i v pokročilém věku: zlepšuje spánek, snižuje napětí, trénuje paměť a dokonce zpomaluje nástup chorob jako je Alzheimer nebo demence. Zároveň určité odpoutání od reality dnešní doby bude příjemnou a vítanou změnou pro každého.

  • Dopřejte si čas na zotavení a zamyslete se

Nejdůležitější je věnovat pozornost svým pocitům, naslouchat svému tělu. Zamyslet se, co případně udělat pro to, abychom se cítili lépe. Jste unavení a bez energie? Upravte svůj nákupní seznam tak, aby obsahoval více zdravých potravin a vitamínů. Cítíte se sám? Zavolejte dobrému příteli nebo svým nejbližším. Pokud znáte příčinu, pak je snažší najít řešení, které vám vyhovuje. Zde jsme vám poskytli pár rad, které vás v tomto studeném čase pomůžou trošku zahřát na duši.

Zavolejte nám a sjednejte si pojištění ještě dnes!

800 022 561