Jste na Facebooku? Nezapomeňte nás sledovat!

Kolik stojí pohřeb?

Friday, 27 November 2020

Smrt milované osoby je velmi bolestivá záležitost. Vyrovnat se z touto ztrátou je náročné a ještě náročnější je v této situaci zachovat klidnou hlavu a zorganizovat poslední rozloučení. Dle zákona je potřeba organizaci pohřbu zadat do 96 hodin od úmrtí. Pokud do této lhůty nikdo pohřeb neobjedná, spadá pohřbívací povinnost na obec,  která vystaví tzv. sociální pohřeb. O tomto druhu posledního rozloučení se můžete dočíst v našem článku: Co dělat, když nemáme peníze na zaplacení posledního rozloučení

Lidé, kteří organizují pohřeb (nejen) poprvé mají plnou hlavu otázek. Co všechno musím zařídit? Jakou pohřební službu si vybrat? Kolik mě to bude stát? Návod na to, co všechno musíte zařídit a co k tomu potřebujete naleznete na webových stránkách jakékoliv pohřební služby. V tomto článku se Vám pokusíme odpovědět na otázku poslední, tedy „Kolik to všechno bude stát?“

Cena, kterou za poslední rozloučení zaplatíte,  závisí na tom jaký druh rozloučení si zvolíte, a samozřejmě také na doplňkových službách. Mezi faktory, které mají významný vliv na konečnou cenu patří:

·        Vzdálenost převozu zesnulého (počítá se cena za 1km)

·        Doba uložení zesnulého v chladícím zařízení

·        Úprava zesnulého a jeho uložení do rakve

·        Vytvoření, vytištění a rozeslání smutečního oznámení

·        Typ pohřbení – zpopelnění nebo pohřeb do hrobu

·        Organizace smutečního obřadu, služby profesionálního řečníka

·        Pronájem smuteční síně

·        Zvolený druh rakve nebo urny

·        Květinová výzdoba·       

Administrativní úkony potřebné pro vydání úmrtního listu

Kremace nebo pohřeb do země ? S obřadem nebo bez obřadu?

Největším nákladem je výběr rakve a květinové výzdoby. Rakve se liší materiálem, tvarem a vybavením. Za základní mořenou rakev s dřevěným spodkem zaplatíte přibližně 3 600 Kč, zatímco luxusní typ celokovové americké rakve s ozdobnými detaily vás bude stát až  65 000 Kč. O něco levnější je pak výběr urny. Cena urny závisí na materiálu, ze kterého je vyrobena: plast (cca 500 Kč), ocel (1 300 Kč), mosaz (4 000 Kč). Některé pohřební služby nabízí tzv. ekonomickou variantu posledního rozloučení – zapůjčení květin a výzdoby. Tento způsob pronájmu pak výrazně sníží konečný rozpočet.

V současné době je nejčastější formou pohřbení lidského těla v České republice zpopelnění. Poměr mezi kremací a pohřbením do země je přibližně 80:20. Jedním z důvodů, proč si lidé častěji vybírají zpopelnění je právě jeho ekonomická nenáročnost.

Pohřbem to vše nekončí! Aneb nezapomeňte na hrobové místo!

Podle zákona o pohřebnictví musí být s lidskými ostatky zacházeno důstojně a tělo je možné pohřbít pouze na místech k tomu určených, a to buď na veřejných či neveřejných pohřebištích. Veřejných pohřebišť je většina a jsou spravovány obcí, neveřejná jsou spravována církví nebo registrovanými spolky.  Pokud jste se nerozhodli pro zpopelnění a následné rozprášení popela na určitém místě, budete muset řešit pronájem hrobového místa. Hrobové místo nelze koupit a je nutné ho pronajmout na dobu minimálně 10 let. Výška pronájmu místa záleží vždy na typu hrobového místa (urnový hrob, kostrový hrob, hrobka) a samozřejmě také lokalitě. Čím větší město, tím dražší pronájem.

Jste-li první generací vaší rodiny v místě vašeho bydliště a zřizujete-li vše, tzv. od píky, budete muset počítat ještě s náklady na náhrobek. Ten je ve většině případů dražší než samotný pohřeb. Za urnový pomník zaplatíte kolem 25 000 Kč, zatímco cena za hrob se může vyšplhat až ke 100 000 Kč.

Mám nárok na pohřebné?

Jednorázová dávka ze systému státní sociální podpory ve výši 5 000 Kč se od roku 1998 vyplácela každému žadateli, který vypravil pohřeb na území České republiky. V roce 2008 došlo k novele zákona a od té doby má na pohřebné nárok pouze osoba, která vypravila pohřeb nezaopatřenému dítěti nebo rodiči nezaopatřeného dítěte.

Co udělat pro to, abychom své blízké finančně nezatížili?Možná se Vám teď honí hlavou otázka „kde na to všechno mám vzít?“ Možností je několik: můžete si každý měsíc ukládat peníze stranou a na pohřeb si tak naspořit. Zde je ovšem riziko, že na naspořené peníze sáhnete v době, kdy je nejvíce potřeba, např. když se rozbije televizor nebo pračka. Další možností je sjednání životního pojištění Jistota pro mé blízké přes společnost 4Life Direct. Výplata z pojistného plnění probíhá již do 24h v pracovní dny od dodání potřebné dokumentace, takže vaši blízcí budou mít jistotu, že obdrží peníze v době, kdy je nejvíce potřebují. Pro více informací volejte naší bezplatnou telefonní linku 800 022 561, kde Vám naši specialisté vždy v pracovní dny od 9:00 do 17:30 ochotně odpoví na veškeré Vaše dotazy.

Zavolejte nám a sjednejte si pojištění ještě dnes!