Tipy, jak i v důchodovém věku zůstat mentálně svěží
V jednom z našich nedávných článků jsme poskytli pár doporučení, které vám v současné pandemické situaci poskytnout v životě určitý pocit klidu. Dnešní článek jde víc do hloubky a nabízí pár činností, díky kterým zůstanete i nadále duševně svěží. Ať už se chystáte do důchodu nebo v něm již nějakou dobu jste.
Odchod do důchodu je většinou očekávaný a zásadní milník v lidském životě, který přináší volný čas. Ten lidé mohou věnovat svým zájmům nebo realizaci tajných snů. Ač je lenošení u oblíbeného televizního programu lákavé, zůstat aktivní i tuto životní fázi je velmi důležité. Odborné studie ukazují, že udržení duševního i tělesného zdraví přináší řadu benefitů včetně prevence nastupující demence. Pojďme se společně podívat na to, jak co nejdéle zůstat fit.
Čtěte knihy a časopisy
Pokud jste vášnivou čtenářkou nebo čtenářem, není vám výhody čtení nutné připomínat. Místo pasivního sledováním televize je doporučeno minimálně 60 minut denně věnovat četbě. Nemusíte se pouštět do čtení velikánů ruské literatury. Jde hlavně o to, aby vás to bavilo. Beletrie, knihy věnované koníčkům jako např. zahradničení nebo obyčejné noviny a časopisy s vaší oblíbenou tématikou jsou výborným doplňkem. Čtení stimuluje mozek, podporuje fantazii a může být velkým pomocníkem v objevování geniálních nápadů.
Hrajte logické hry
Tento druh zábavy jde s četbou ruku v ruce. Ve většině časopisů najdete křížovky nebo sudoku, které výrazně stimulují část mozku zodpovědnou za řešení problémů. Jejich opakovaným luštěním se nejen zlepšujete, ale i trénujete mozek pro překonávání náročných situací v každodenním životě. To se hodí v jakémkoliv věku.
Naučte sa nový jazyk!
Ať už máte díky důchodu více času na cestování nebo se vám do zahraniční odstěhoval někdo blízký, základní znalost cizího jazyka může výrazně rozšířit vaše obzory. Zkuste si vybrat fráze, které si zapamatujete. Jejich pravidelné procvičování je jednou z věcí, která pomůže udržet váš mozek déle aktivní.
Zdokonalte se v nečem, co jste vždycky měli rádi, ale na co nebyl čas
Možná už dávno máte v plánu věnovat se něčemu, na co jste dříve neměli čas nebo odvahu. A tak to má být! Dnes už najdete mnoho možností, jak se můžete učit novým věcem sami. On-li zdrojů je nespočet. Chcete se naučit hrát na hudební nástroj? Na webových stránkách jako YouTube najdete mnoho videonávodů. Stačí zadat název aktivity, který vás zajímá, a můžete procházet návody pro fotografování, zahrádkaření nebo vaření.
Socializujte se! Buďte online
Sklouznout v důchodu do stereotypu je snadné. Přitom udělat si čas pro přátelé je důležitá věc. Získaný čas můžeme věnovat třeba potkávání nových lidí, se kterými vás pojí stejné zájmy nebo názory. Stejně tak duševní pohodu podpoří i kontakt s dlouholetými přáteli. Pokud jsou daleko nebo vám v osobním setkání brání situace jako je nyní, zkuste využít technologie. Volejte si nebo komunikujte přes sociální sítě. To nakonec prospěje nejen vašemu zdraví, ale potrénuje bystrost.
Jezte zdravěji
Potvrzuje se staré známe „jste to, co jíte“. Konzumací potravin bohatých na vitamíny, minerály a tuky tělu dodáte správné palivo. Co víc, existují přímo potraviny příznivě ovlivňující mozkovou činnosti. Jsou jimi tučné ryby, losos, borůvky, brokolice nebo celozrnné výrobky. Zařazení těchto potravin z dlouhodobého hlediska příznivě ovlivní vaši celkovou kondici.
V rámci možností se hýbejte
Duševná pohoda je odjakživa spojená s pohodou fyzickou. Nikdy není pozdě začít se hýbat nebo se posunout v něčem, co už děláte. Důchod může být ideálním načasovaním. Ale stačí i obyčejná procházka. Každý pohyb má blahodárny vliv na naše tělo. Ukazují to i výzkumy, které tvrdí, že 30 minutová denní procházka v přírodě vám vylepší psychiku a výrazně sníží riziko úzkostí a depresí. A nezapomeňme na další jako je zlepšení krevního oběhu, snížení rizika vzniku osteoporózy a diabetu, zlepšení krevního tlaku nebo podpora imunitního systému. Poměrně pěkný výčet výhod, nemyslíte?
Spěte minimálně 8 hodin
Kvalita vašeho spánku má obrovský vliv na funkci mozku. Možná kvůli překonanému mýtu, že starší lidé potřebují spánku méně, je dnes často podceňovaný. Přitom dostatečný spánek je nezbytnou podmínkou pro správné fungování kognitivních funkcí, jako je například myšlení. Důležitá je nejen jeho kvalita, ale i kvantita. Pokud vás trápí nedostatek spánku, buďte opatrní. Dlouhodobý spánkový deficit může vést ke kardiologickým obtížím nebo vyššímu krevnímu tlaku. Proto nic takového nepodceňujte a pokud se vaše obtíže opakují minimálně třikrát za týden, poraďte se se svým lékařem.